Saç Ekiminde Hangi Bölgeler Donör Olarak Kullanılır?

Saç Ekiminde Hangi Bölgeler Donör Olarak Kullanılır?

Saç Ekiminde Hangi Bölgeler Donör Olarak Kullanılır?

İyi bir donör alanını belirleyen kriter, seçilen saç ekimi prosedürüne bağlı olacaktır. Örneğin, Foliküler Ünite Nakli (FUT) veya Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE) gibi ekim tekniklerini tercih ederseniz iyi bir donör alanı; donör bölgenizdeki saçınız yoğunluğu, saçınızın özellikleri, donör alanınızın yüzey alanı, saç derinizin gevşekliği, Foliküler Ünite Başına Düşen Ortalama Kıl sayısı gibi kriterler doğrultusunda belirlenir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, ense bölgenizdeki saç kökleriniz ve kafanızın yan bölgesi dışında donör bölge olarak kullanılabilecek birçok bölge vardır. Bu alanlar şunları içerebilir:

Sakal Kılı: Sakal kıllarınız doğal olarak kalın olduğu ve Dihidrotestosterona (DHT) dirençli olduğu için genellikle tercih edilen donör bölgeler arasındadır. Sakal kılları genellikle saç derinize göre çok daha kalın olduğu için ekilen bölgelerde daha fazla hacim ve daha dolgun bir görünüm oluşturmaya çok yardımcı olur.

Karın ve Göğüs Kılları: Bu kıllar oldukça ince olmasına rağmen, bazı insanlarda kafa derinizdeki kıllar kadar kalın olurlar. Göğüs kılları tipik olarak aşırı kellik yaşayan hastalarda greft sayısını artırmak için kullanılır. Eşsiz özellikleri nedeniyle, göğüs kılları genellikle bir saç çizgisini yumuşatmak için kullanılır.

Üst ve Alt Ekstremiteler: Bu bölge genellikle pek tercih edilmez çünkü çoğu insanda, saç derinizde zar zor görünecek kadar incedirler. Büyüme döngüleri de oldukça uzun ve öngörülemez, bu da onları saç ekimi için en düşük tercih haline getimektedir.

Kadın Saç Ekimi: Kadınlarda donör alan olarak sadece saçlı deri kullanılır. Bunun nedeni, başka hiçbir alanın uygun bir donör alan olmamasıdır.

Transmed Klinik olarak bu yazımızda sizlere “Erkekler Nasıl Saç Bakımı Yapmalıdırlar?” başlığı altında saç bakımı hakkında çeşitli bilgiler verdik. Umuyoruz ki sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Daha fazla içerik için bizi takip edin.